*51625162*

תמא 38 בראשון לציון – מדריך למשתמש

ראשון לציון, העיר הרביעית בגודלה במדינת ישראל, עברה בשנים האחרונות תהליכים משמעותיים מאד של פיתוח ושדרוג. אפשר לראות את זה בהרבה מאד תחומים, לרבות תחום הנדל”ן. יש כיום היצע רחב של פרויקטי נדל”ן חדשים בעיר היין, לרבות מספר הולך וגדל של פרויקטים במסגרת התכנית הארצית לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידת אדמה, הלא היא תמ”א 38.

גם אתם שוקלים לעשות תמ”א 38 בבניין שלכם. הנה הדברים החשובים שאתם צריכים לקחת בחשבון.

השגת הרוב הדרוש

עוד לפני שמוצאים יזם, צריך שדיירי הבניין יסכימו בינם לבין עצמם על הרצון לבצע את הפרויקט. כל פרויקט תמ”א 38 מצריך הסכמה של רוב דיירי הבניין, אך האחוז הדרוש משתנה בכל פרויקט ותלוי גם בפעולות הנעשות במסגרתו: פרויקט תמא בסיסי יצריך רוב של שני שליש לפחות. אם אתם נתקלים בהתנגדויות מצד חלק מהדיירים רצוי שתפתרו אותן בהקדם האפשרי, כי אחרת עלולות להיווצר על ידם בעיות במעמד הביצוע של הפרויקט. ניתן להיעזר בשירותים של משרד עורכי דין הבקיא בתחום.

מציאת יזם

הצעד החשוב ביותר בתכנון פרויקט תמ”א 38 הוא מציאת היזם או הגורם המבצע שייקח על עצמו את המשימה. חשוב לוודא שזוהי חברה הבקיאה בפרוייקטי תמ”א 38, כך שבחינת הרזומה שלה היא צעד משמעותי בדרך לבחירה המושכלת. מומלץ לראות עד כמה החברה מנוסה בפרויקטים בראשון לציון, מכיוון שמשמעות הדבר הוא שאנשיה ידעו כיצד להתנהל מול הגורמים הרלוונטיים בעיירה ולפעמים גם יחזיקו בקשרים מועילים עימם, קשרים שיכולים לקצר מעט מהתהליך הבירוקרטי הדי סבוך של תמ”א 38.

זכרו כי אתם, דיירי הבניין, לא אמורים להוציא שקל מכיסכם במהלך פרויקט תמ”א 38. כל העלויות חלות על הגורם המבצע ואך ורק עליו.

מה בדיוק נעשה במסגרת הפרויקט?

אין פרויקט תמ”א 38 אחד אשר זהה לחברו, גם אם המטרה הכללית של כולם היא פחות או יותר דומה. במעמד הבירורים מול החברה המבצעת ותכנון הפרויקט, יש לשאול מה בדיוק עתיד להתבצע במסגרתו – הן ברמה של הבניין כולו והן מבחינת הדירות הפזורות בו. כך, למשל, יכללו הפרויקטים בדרך כלל שיפוץ מאסיבי של תשתיות המבנה, שדרוג החזיתות שלו, התקנת מעלית ועוד. ברמת הדירה, נעשות פעולות דוגמת הוספת ממ”ד או מרפסת שמש.

חשוב שכל הפעולות המבוצעות במסגרת התמ”א יבואו לידי ביטוי חד משמעי בהסכם מסודר, שמתייחס גם ללוח הזמנים לביצוע ולשילוב עבודות השיפוצים במרקם החיים של הדיירים.